Zážitková turistika – nová výzva možná právě pro vás

Projet se buď starým vláčkem–motoráčkem, nebo soupravou metra z roku 1974. To je jen malá ochutnávka zážitků, které lidem nabízí pražská hospodářská komora prostřednictvím svého projektu Zážitkové turistiky.

Projekt je také výzvou pro firmy či provozovny, které vlastní historické stroje, nářadí, svou činnosti provozují v technicky nebo historicky zajímavých prostorách, umí „dělat po staru“, používají starobylé techniky a technologie.

„Nabídku zážitků bychom rádi rozšiřovali. Na druhou stranu jsme si vědomi, jak náročné je pro majitele takové historické cennosti skloubit činnost firmy a zároveň z ní udělat v tom nejlepším smyslu slova ‚atrakci pro veřejnost‘. Řada z nich si dobře rozmyslí, zda do něčeho takového půjde, i když se jim jejich srdíčko nadšenců pro historii a techniku třepe radostí při pomyšlení, že by se pochlubit mohli. SHKP ovšem právě na toto myslela,“ říká manažer projektu Zážitková turistika Jiří Svoboda. „Kouzlo nabídky naší spolupráce tkví v tom, že si nikdo nemusí nechat dělat ze svého podniku muzeum. Návštěvníky, kteří by se chtěli na technické zajímavosti podívat, si pozve tehdy, kdy mu to bude vyhovovat, a tak často, jak se mu to bude hodit. Každá prohlídka tedy bude předem hlášena a majitel bude přesně vědět, kdo ho navštíví a kolik ‚hostů‘ přijde,“ dodává.

Pro potřeby projektu Zážitková turistika byl zřízen na stránkách www.prahatechnicka.cz „Rezervační systém“, který dává SHKP svým partnerům k dispozici. Firmě, která se rozhodne do projektu Zážitkové turistiky vstoupit, stačí pouze zadat, kdy chce prohlídky veřejnosti umožnit, kolik chce vybírat na vstupném a kolik lidí se bude moci zúčastnit. O propagaci se pak firma stará prostřednictvím svých internetových stránek nebo Facebooku, kde bude zřízen přístup do Rezervačního systému. Rovněž budeme nový typ zážitku propagovat na svých internetových stránkách a na stránkách Zážitkové turistiky, jejichž je Rezervační systém součástí.

Nyní ho využívají Dopravní podnik Praha, a.s. a Klub železničních cestovatelů. „Díky Dopravnímu podniku prošel systém už několikrát důkladnými zatěžkávacími zkouškami: Jízdy soupravou metra Ečs z roku 1974, bývají vyprodané během několika málo hodin, někdy jde doslova o minuty. Tak veliký zájem o tento typ zážitku bývá,“ podotýká s úsměvem Svoboda. „Fanoušci městské hromadné dopravy, a to díky spolupráci SHKP s Dopravním podnikem hl. m. Prahy, mají už více než čtyři roky možnost zakoupit si přes e-shop zážitek skládající se z návštěvy Muzea MHD ve Střešovicích a jízdy historickou soupravou,“ doplňuje Jan Štojdl z marketingového oddělení pražského Dopravního podniku.

Klub železničních cestovatelů vypravuje své vláčky se jmény Hurvínek, Kredenc a Loďák z Hlavního nádraží v Praze a odváží nadšence na místa, kam „normálně“ vlaky nejezdí. Kupříkladu se tak lidé mohou okny motoráčku kochat netradičním výhledem na Pražský hrad a Vyšehrad z mostu Inteligence, kam osobní přeprava vůbec nemá přístup. Mohou také pozorovat místo, kde se Vltava vlévá do Prahy, a na mostě v Holešovicích se s ní rozloučit. Projedou Žvahovem, Negrelliho viaduktem a mnoha dalšími zajímavými místy metropole. Všude je pochopitelně povoleno fotit a celou jízdu je provází zasvěcený výklad průvodčího.